W ostatni weekend na festiwalu Truckfest w Peterborough w Wielkiej Brytanii miała miejsce prezentacja nowej oprawy graficznej polskiego zespołu kartingowego Dywizjon 303 (303 Squadron Team), ścigającego się na wyspach pod tą właśnie nazwą. Zespół dołączył na festiwalu do polskiej ciężarówki „The Polish Squadron”, wzbudzającej ostatnio wiele emocji na Wyspach, dzięki spektakularnej grafice z Dywizjonem 303.

Nowa oprawa graficzna zespołu była inspirowana motywami Dywizjonu 303, w tym samolotu którym latał Jan Zumbach. Zespól kartingowy 303 „Squadron Team” bierze udział w wielu klubowych i krajowych seriach wyścigowych w klasach IAME, Cadet i Rotax MiniMax, czyli wśród najmłodszych kierowców. Polscy piloci bolidów 303: Maksymilian, Jakub Colin i Maciej odnoszą coraz większe sukcesy i są na najlepszej drodze do rywalizacji z najmocniejszymi kierowcami w Wielkiej Brytanii. Dzięki determinacji ich i ich rodziców, jest to tylko kwestia czasu kiedy staną w szranki w serii SuperOne, najbardziej prestiżowej na Wyspach.

Polski zespół wyścigowy obrał nazwę dywizjonu 303 nie bez powodu. Wszyscy młodzi kierowcy pochodzą z rodzin z silnym poczuciem patriotycznym, gdzie polska historia nie była obojętna. Ojcowie Maximiliana, Colina i Macieja uważają ze promowanie polskiego wkładu w obronę Wielkiej Brytanii jest szalenie ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę relatywnie niski poziom tej świadomości wśród młodszej części społeczeństwa na Wyspach. Promocja tej legendarnej jednostki i jej spektakularnych sukcesów, w sporcie tak prestiżowym jak wyścigi torowe, ma dodatkowe znaczenie w tym tak trudnym okresie dla Polaków na wyspach, czyli w okresie Brexitu.

 

Zespół jest aktualnie niemal w całości finansowany z prywatnych środków rodzinnych, przy pomocy drobnego wsparcia małych przedsiębiorców na Wyspach. Chcąc realizować swoją patriotyczną misję w jak najlepszej formie, zespół poszukuje aktualnie dużego strategicznego sponsora, który wesprze ideowo i finansowa misje kreowania legendy Dywizjonu 303 na wyspach.

Dominik Hamera.